The BTA41800B is a 40A standard TRIAC. Available in high power packages, the BTA41800B is suitable for general purpose AC switching. The device can be used as an ON/OFF function in applications such as static relays, heating regulation, induction motor starting circuits or for phase control operation in light dimmers, motor speed controllers. Thanks to their clip assembly technique, the device provides a superior performance in surge current handling capabilities.
Parametrics
BTA41800B absolute maximum ratings: (1)IT(RMS), RMS on-state current(full sine wave)RD91 / TOP3 Tc = 95℃: 40 A; TOP Ins. Tc = 80℃: 40 A; (2)ITSM, Non repetitive surge peak on-state current (full cycle, Tj initial = 25℃), F = 50 Hz t = 20 ms: 400A; F = 60 Hz t = 16.7 ms: 420A; (3)I2t, I2t Value for fusing tp = 10 ms: 880 A2s; (4)dI/dt, Critical rate of rise of on-state current, IG = 2 x IGT , tr ≤ 100 ns F = 120 Hz Tj = 125℃: 50 A/μs; (5)VDSM/VRSM, Non repetitive surge peak off-state voltage, tp = 10 ms Tj = 25℃: VDSM/VRSM +100V; (6)IGM, Peak gate current tp = 20 μs Tj = 125℃: 8 A; (7)PG(AV), Average gate power dissipation Tj = 125℃: 1 W; (8)Tstg, Storage junction temperature range: -40 to + 150℃; (9)Tj, Operating junction temperature range: -40 to + 125℃.
Features
BTA41800B features: (1)IT(RMS): 40 A; (2)VDRM/VRRM: 600 and 800 V; (3)IGT (Q1): 50 mA.
Diagrams
 BTA40 |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 BTA40 A |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 BTA40 B |
 BTA40-400B |
 STMicroelectronics |
 Triacs 40A STANDARD TRIACS |
 BTA40-600B |
 STMicroelectronics |
 Triacs 40 Amp 600 Volt |
 Triacs 40 Amp 700 Volt 50mA TRIAC |