The CP82C54-10 is a high performance CMOS Programmable Interval Timer manufactured using an advanced 2 micron CMOS process. The CP82C54-10 has three independently programmable and functional 16-bit counters, each capable of handling clock input frequencies of up to 8MHz. The high speed and industry standard configuration of the CP82C54-10 make it compatible with the Intersil 80C86, 80C88, and 80C286 CMOS microprocessors along with many other industry standard processors. Six programmable timer modes allow the CP82C54-10 to be used as an event counter, lapsed time indicator, programmable one-shot, and many other applications. Static CMOS circuit design insures low power operation.
Parametrics
CP82C54-10 absolute maximum ratings: (1)Supply Voltage: +8.0V; (2)Input, Output or I/O Voltage: GND-0.5V to VCC +0.5V; (3)ESD Classification: Class 1; (4)Operating Voltage Range: +4.5V to +5.5V; (5)Operating Temperature Range: -55℃ to +125℃.
Features
CP82C54-10 features: (1)8MHz to 12MHz Clock Input Frequency; (2)Compatible with NMOS 8254, Enhanced Version of NMOS 8253; (3)Three Independent 16-Bit Counters; (4)Six Programmable Counter Modes; (5)Status Read Back Command; (6)Binary or BCD Counting; (7)Fully TTL Compatible; (8)Single 5V Power Supply; (9)Low Power: 10mA at 8MHz; (10)Operating Temperature Ranges: 0℃ to +70℃.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 CP82C54-10 |
 Intersil |
 Timers & Support Products PERIPH PRG-CNTR 5V 10MHZ 24PDIP COM |
 Data Sheet |
 CP82C54-10Z |
 Intersil |
 Timers & Support Products W/ANNEAL PERIPH PRG- CNTR 5V 10MHZ 24PDIP |